Nezávislost Chaberského zpravodaje je iluzí
První číslo Chaberského zpravodaje připravené novou redakční radou nenaplnilo očekávání, vyvolané sdělením starostky Floriánové. Ta k nové redakční radě v prosinci uvedla, že „v rámci zájmu o co nejlepší výsledek a opravdovou nezávislost je tvořena bez radních i zastupitelů“.
Obecní periodikum pod novým šéfredaktorem Trenklerem je však i nadále pod vlivem rady MČ a porušuje Etický kodex radničního periodika. Hned v prvním čísle starostka obce dehonestuje příspěvky zastupitelů, jejichž obsah jí nevyhovuje, a nepohodlné články občanů nejsou uveřejňovány (článek občana, který se do lednového Zpravodaje „nevešel“, uveřejňujeme na konci článku).
Komentáře starostky Floriánové k příspěvkům zastupitelů jsou přímým porušením 8. bodu Etického kodexu radničního periodika, který se zabývá požadavkem na nestrannost při přípravě výtisku. Nestranná redakce nemůže poškozovat uveřejněné sdělení tím, že spolu s ním zveřejní jakési „nápravné komentáře“, nepřiměřeně ho ironizuje či zneužije možnost vyjádřit se jako poslední k danému tématu.
S tímto kodexem je v rozporu také „Statut redakční rady, pravidla pro přípravu a vydávání Chaberského zpravodaje“, kde je v čl. 2 bod 13 uvedeno: „Minimálně 2 dny před zasláním daného čísla do tiskárny je návrh zpravodaje zaslán jednotlivým členům rady městské části, kteří jej mají právo připomínkovat. Šéfredaktor zohlední uvedené připomínky a konečnou verzi odsouhlasí šéfredaktorovi starosta městské části.“
O jaké nezávislosti „nového zpravodaje“ na vedení MČ tedy starostka Florianová hovoří?
Navíc zde dochází k porušení tiskového zákona (Zákon č. 46/2000 Sb., paragraf 10), neboť jsou příspěvky zastupitelů zařazeny do rubriky „Dopisy“ a starostka na ně ihned výše zmíněným způsobem reaguje. Starostka si tím zcela neopodstatněně vyhrazuje právo rozporovat tyto příspěvky formou odpovědi na dopis, přestože jí nikdo ze zastupitelů žádný dopis neposlal. Jde o příspěvek zastupitele zaslaný redakci Zpravodaje, na jehož otištění má zastupitel podle tiskového zákona právo, nikoliv nějaký dopis starostce. Starostka tak zneužívá možnosti vyjádřit se poslední. Její reakce navíc obsahují prokazatelně nepravdivá tvrzení, na která však již publikující zastupitel nemá možnost reagovat. Starostka např. nepravdivě uvádí, že „…nyní je změna Z2844 přerušena s tím, že magistrát čeká, jaký plán Dolní Chabry představí“, a přitom jsme z magistrátu obdrželi dne 8. 1. 2019 (více jak tři týdny po uzávěrce lednového zpravodaje) informaci, že „změna Z 2844/00 je ve fázi projednaného návrhu zadání a není přerušena. Změna může být přerušena nebo zamítnuta pouze usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy…“.
Když k tomu přidáme, že kritické názory občanů jsou filtrovány („uklízeny“ na těžko nalezitelné místo na webu MČ, aniž by se ve zpravodaji uveřejnilo alespoň jméno autora a nadpis článku, který by mohl přimět čtenáře si článek na webu vyhledat), pak lze bohužel jen konstatovat, že nová redakční rada Chaberského zpravodaje nepřinesla nic nového a zpravodaj hrazený z veřejných prostředků zůstává nadále hlásnou troubou vedení radnice.
Zde uveřejňujeme článek občana, který se „nevešel“ do prvního čísla Chaberského zpravodaje:
Povolební zklamání
Zúčastnil jsem se jednání zastupitelstva naší MČ dne 12. prosince a chci se s Vámi podělit o své dojmy. Na programu kromě běžné agendy úřadu byly dva pro obec a její občany důležité body. Požadavek na stažení změny ÚP, která by umožnila výstavbu silnice na místě Beranovky a poté výstavbu domů kolem ní, a dále zdánlivě nevinný bod, v němž mělo naše zastupitelstvo deklarovat svůj postoj k pražskému okruhu. Vzhledem k volebním programům jednotlivých uskupení se jevily oba body jako jednoduché pro schválení. VpCh chce vzdálenější variantu okruhu, ODS zase jasně požadovala Beranovku bez aut. K tomu 18400 dlouhodobě prosazuje Beranovku bez aut a vzdálenější variantu okruhu. Proto se zdálo, že je dostatek hlasů pro odsouhlasení obou návrhů v souladu s přáním občanů. Těšil jsem se konečně na konstruktivní jednání vedené v zájmu občanů.
Opak byl ale pravdou a občané se nedočkali naplnění předvolebních slibů od zastupitelů vládnoucí koalice. Pokud si někdo myslel, že jsme dosáhli dna, když byla obec vedena v uplynulých dvou volebních obdobích Volbou pro Chabry, tak se hluboce mýlil. Nová koalice ve vedení obce překonala všechna očekávání. Celé zasedání vedené starostkou B. Floriánovou probíhalo chaoticky a zmateně. Její opakovaná samochvála při každé možné i nemožné příležitosti byla až nesnesitelná. Dozvěděli jsme se například, že bez jejího jednání v Bruselu před 10 lety by už byl realizován pražský okruh přes Chabry. Přesto následně bez mrknutí oka prosadila, aby zastupitelstvo nepřijalo deklaraci, že jednoznačně podporuje severní, tedy vzdálenější variantu okruhu vedoucí mimo Chabry. Také jsme se dozvěděli, že hlavní a vlastně jedinou bojovnicí za „Beranovku bez aut“ je právě ona. Poté opět bez mrknutí oka odmítla stažení návrhu na změnu ÚP, kterým má dojít ke změně Beranovky na silnici. Mohlo by to vypadat nelogicky, ale není to tak. Pražský okruh ve variantě jižní, tedy přes Chabry, má v programu pražské vedení ODS, proto chaberská ODS nemůže deklarovat, že je pro severní variantu. No a Beranovku se silnicí a s auty potřebuje zase VpCH, proto nelze stáhnout změnu ÚP z jednání magistrátu. Tak jsme byli svědky výměnného obchodu, kdy VPCH podpořila ODS v otázce okruhu, i když voličům slibovala podporu severní varianty. A ODS jí to oplatila s Beranovkou, i když v čele její kandidátky stála právě ta největší bojovnice za Beranovku bez aut. A že to občané chtějí jinak – to nevadí, vždyť už je po volbách…
Co lze říci závěrem? Zatímco v minulých dvou volebních obdobích jsme byli svědky především prosazování zájmů několika málo vlastníků polností, se snahou jejich maximálního zhodnocení přeměnou na stavební pozemky, nyní s příchodem stranického subjektu do vedení obce jsou již patrné osobní a politické ambice některých zastupitelů získat v dalších volbách nominaci do vyšších pater politiky naplňováním stranických cílů. Ty však mohou být v rozporu se zájmy občanů Chaber, což potvrzuje i poslední místo ODS ve volbách. Z výsledků už tohoto prvního pracovního jednání zastupitelstva je zřejmé, že staré i nové zájmy, spojené v koalici, nebudou znamenat přínos pro další rozvoj Chaber a zlepšování života obyvatel. Nakonec zbývá jen smutné konstatování – je po volbách a bohužel žádná změna k lepšímu.
Ing. Pavel Šušák
Dolní Chabry