Komunální volby jsou volby s nejsložitějším systémem sčítání hlasů vůbec. Proto je dobré si zopakovat pravidla, než půjdete volit.

Jedno zastupitelstvo = jeden velký volební lístek

Volební lístky dostanete v komunálních volbách v Praze dva. Jedním budete volit do zastupitelstva městské části Praha – Dolní Chabry a druhým do zastupitelstva hlavního města Prahy. Na nich budou všechny kandidující strany a sdružení kandidátů v pořadí podle vylosovaných čísel a všichni jejich kandidáti v pořadí navrženém stranami (sdruženími). Lístky dostanete domů nejpozději tři dny před konáním voleb. Pokud se tak nestane, nebo volič lístek ztratí, nic se neděje, náhradní lístky jsou vždy k dispozici také ve volební místnosti.

Malé křížky – v Dolních Chabrech maximálně 15 jmen

Volič má tři možnosti, jak může svůj volební lístek upravit. Tou první možností je dávat pouze tzv. malé křížky a volit jen jednotlivé kandidáty. Jim hlas dá, pokud křížkem označí čtvereček u jména každého vybraného kandidáta. Volič má tolik hlasů, kolik se v dané obci volí zastupitelů, může tedy zakřížkovat právě tolik kandidátů. Když zakřížkujete méně kandidátů, váš hlas bude stejně platný, ale jeho síla bude slabší, protože část svého hlasu nevyužije. Když naopak zakřížkuje více kandidátů, než kolik se volí zastupitelů, bude celý hlasovací lístek neplatný.

Velký křížek – v Dolních Chabrech jeden ze tří možností

Druhou možností, jak odevzdat svůj hlas, je volit pouze jednu z kandidujících stran (koalic, sdružení nezávislých kandidátů). V takovém případě volič křížkem označí velký čtvereček v záhlaví sloupce vybrané volební strany. V praxi tímto způsobem dává hlas všem kandidátům vybrané strany (sdružení).

Pokud se tedy v našem případě rozhodnete volit naši kandidátku 18400.cz – ZA LEPŠÍ CHABRY jako celek, dejte velký křížek u názvu kandidující strany 18400.cz – ZA LEPŠÍ CHABRY a dáte hlas všem jejím 15-ti kandidátům. 

Pozor, pokud zakřížkujete dvě nebo více stran, je Váš hlasovací hlasovací lístek zcela neplatný.

Kombinace křížků

Nejsložitějším způsobem, jak vyjádřit svou voličskou vůli, je varianta třetí , kdy volič zkombinuje „velký“ křížek a „malé“ křížky.  V takovém případě označí „velkým“ křížkem některou z kandidujících stran a vedle toho přidělí „malé“ křížky jednotlivým kandidátům. „Malé“ křížky ale v této situaci může dávat pouze jednotlivým kandidátům z jiných stran, než kterou označil „velkým“ křížkem.

Kombinace „velkého“ křížku s „malými“ totiž v praxi funguje tak, že hlas se připočítá všem kandidátům s „malým“ křížkem a „dále tolika kandidátům označené volební strany, kolik činí rozdíl počtu členů zastupitelstva, kteří mají být zvoleni, a označených jednotlivých kandidátů, a to v pořadí, v němž jsou kandidáti označené volební strany uvedeni v jejím sloupci“.

To poslední je určitě třeba vysvětlit na příkladu. V Chabrech, kde se volí 15 zastupitelů a volič například dá „velký“ křížek některé straně a šest křížků „malých“ kandidátům z jiných stran, znamená to, že jeho hlas připadne 6 kandidátům označeným „malým“ křížkem a prvním 9 kandidátům (15 – 6 = 9) ze strany, které dal „velký“ křížek.

Senátní volby – volební lístek

Současně s komunálními volbami do zastupitelstva budeme volit i do senátu. Na rozdíl od komunálních voleb je každý senátní kandidát uveden na samostatném volebním lístku. Volič si tedy vybere volební lístek jediného kandidáta, jemuž chce dát svůj hlas. Tento volební lístek vloží do obálky, kterou následně vhodí do volební urny. Lístek se nijak neupravuje, nedávají se na něm preferenční hlasy, nekroužkuje se a ani nekřížkuje.

Zatímco před prvním kolem jsou volební lístky doručovány voličům na jejich adresu, v případném druhém kole volič volební lístky obdrží až v samotné volební místnosti.

Druhé kolo senátních voleb bude probíhat 12. a 13. října 2018.

Podrobnější informace najdete ve zdrojovém textu na serveru reflex.cz zde:

https://www.reflex.cz/prepocet-hlasu-komunalni-volby

https://www.reflex.cz/jak-volit-komunalni-volby-listek

https://www.reflex.cz/senat-jak-volit

 

Napsat komentář