Severní část pražského okruhu: Co znamená pro Dolní Chabry a co nás čeká dále?

Server Seznam Zprávy publikoval podrobný článek o chystané výstavbě severní části pražského okruhu mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí. Jak článek uvádí, projekt patří mezi nejdražší dopravní stavby v historii Česka a jeho dopady budou značné. Rád bych proto přidali pohled z pozice obyvatele Dolních Chaber, jelikož se tato stavba dotkne velmi i naší městské části.

Rekordní cena a otázky ohledně financování

Seznam Zprávy upozorňují, že náklady na 15kilometrový úsek dosahují 37 miliard korun, což znamená 2,5 miliardy na jeden kilometr. To je v českém kontextu rekordní částka a mnozí odborníci se obávají, že se ještě navýší, podobně jako tomu bylo u tunelového komplexu Blanka.

Jak článek připomíná, v jiných evropských zemích se staví levněji – například v Rakousku vyšel dálniční úsek v podobně složitém terénu na necelých 900 milionů korun za kilometr. Vyvstává tedy otázka, zda by se i v Česku nemělo více přihlížet k hospodárnosti staveb.

Dopady na Dolní Chabry

Z článku je patrné, že největší konflikty se odehrávají v oblasti Suchdola, ale výstavba severní části okruhu se dotkne i naší městské části. Obyvatelé Dolních Chaber mohou očekávat zvýšenou dopravní zátěž nejen během výstavby, ale i po dokončení dálnice.

Dalším problémem, na který Seznam Zprávy upozorňují, jsou dopady na životní prostředí. Trasa okruhu by měla vést chráněnými oblastmi a poblíž kulturních památek, což je i případ našeho katastrálního území. Při rozhodování o trase nebyla podle kritiků dostatečně zvážena varianta, která by vedla dále od Prahy a měla menší dopady na životní prostředí.

Místní odpor a možnosti obrany

V článku Seznam Zpráv se také píše o odporu městských částí a obcí, které se snaží projekt zpochybnit. Mezi nimi jsou samozřejmě i Dolní Chabry, naše starostka Kateřina Šilhová Šafránková se opakovaně nechala slyšet, že se proti této stavbě bude i nadále bránit.

Zatím není možné se proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí odvolat (o této záležitosti jsme psali minulý týden), ale další možností je napadnout stavební povolení nebo se obrátit na soud. Příkladem podobného sporu je vídeňský tunel Lobau, kde se nakonec po vlně protestů rozhodlo o zrušení stavby.

Co bude dál?

Jak článek Seznam Zpráv připomíná, stavba by měla začít v roce 2028 a být dokončena v roce 2031, ovšem pouze pokud nedojde k dalším zdržením. To je však velmi pravděpodobné, protože proti projektu stále existuje silný odpor.

Severní část okruhu v dnes navrhované variantě bude mít bezpochyby významný negativní dopad i na Dolní Chabry, a proto je důležité sledovat další vývoj a zapojit se do diskuse o budoucnosti tohoto projektu. Celý článek Seznam Zpráv si můžete přečíst zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cesko-chysta-jednu-z-nejdrazsich-dopravnich-staveb-muzeme-si-ji-dovolit-271551

Napsat komentář