Společně pracujeme na založení skautského oddílu v Chabrech
Rádi bych tímto poděkovali všem chaberským dobrovolníkům, kteří se snaží pomoci vzniku skautského oddílu v Dolních Chabrech. Proces je složitý, zdlouhavý a nejtěžší je překonat klasický problém: nejsou lidi.
Tedy přesněji vedoucí skauti se zkouškami, kteří mohou oddíl nebo středisko založit. Vše je založeno na dobrovolné, neplacené a pravidelné aktivitě. To už i objekt je snazší sehnat. Ale už máme i je!
Usílí nepolevujeme. A proč? Tzv. Skautská výchovná metoda totiž vychází z hodnot, které jsou pro dnešní společnost a komunitu velkým přínosem: nesoustředí se na výkon, vítězství, hodnocení a kritiku. Vychází se zásad stanovených zakladateli skautingu před sto lety, prověřené praxí i poznatky moderní pedagogiky. 8 základních prvků tvoří neoddělitelný systém: skautský slib a zákon, učení se zkušeností, družina, symbolický rámec, příroda, program osobního růstu, dospělí průvodci a zapojení do společnosti.
Aktivity jsou pozvánkou k překročení hranic vlastního komfortu (čím víc do toho dáš, tím víc dostaneš).
Propracovaný systém funguje víc jak 100 let po celém světě: 60 miliónů skautek a skautů v 200 zemích po celém světě. Právě v ČR je dán velký důraz na pobyt v přírodě, kdy si skauti sami staví své tábory, vaří aj. Výsledky nejsou přinášeny na stříbrném talíři. Právě symbolický rámec dává smysl a kontext věcem, které děláme. Hry, příběhy, které staví na schopnostech dětí jako je představivost, tvořivost, vynalézavost a sounáležitost. Stimulují soudržnost a solidaritu.
Věříme, že najdeme pro SKAUTA objekt i další vedoucí (zatím máme pro jeden oddíl).
”Když jsem si jako kluk přečetl ”Hochy od Bobří řeky”, nepřál jsem si nic jiného než se stát skautem. Byly to nejkrásnější Vánoce, když jsem pod stromečkem našel skautský kroj vlčete- čapku, blůzu, manšestráky a nádherný opasek s karabinkami. Jenže přišla okupace a výstroj zůstala ve skříni. A tak mohu až nyní po mnoha letech skautingu popřát, aby vyšel čestně z boje s počítačovými hrami, hodinami vysezenými u televizních seriálů a vším současným balastem a naplnil mladé životy svými ideály. Přátelstvím, čestností a láskou k přírodě.” Theodor Pištěk