Angažovanost občanů Dolních Chaber v procesu hodnocení dopadů na životní prostředí (EIA) je neuvěřitelná

Dolní Chabry jsou nejen malebná pražská čtvrť s historií sahající až do středověku, ake také domovem přibližně 4000 dospělých obyvatel. A právě tito občané ukázali, jak jim záleží na budoucnosti jejich domovů a bezprostředním okolí. Když byly prezentovány podklady pro řízení EIA k projektu výstavby dálničního průtahu přes naši městskou část, všem bylo jasné, jak zásadně negativně může tato stavba ovlivnit životní prostředí a kvalitu života v této části Prahy. Je skvělé, že nezůstali lhostejní. Včera, 4. 10. 2023 byl poslední den k podání připomínek k této stavbě na Ministerstvo životního prostředí.

Přibližně 400 občanů (tedy cca 10 % všech dospělých obyvatel) se aktivně zapojilo do procesu podání připomínek k dokumentaci EIA, což je mimořádně vysoké číslo, zvlášť s ohledem na složitost a rozsah přdložené dokumentace, která čítá tisíce stránek textu a stovku obrázků, fotografií, map a nákresů. Zde uvádníme několik kritických bodů, které občané ve svých připomínkách nejčastěji zdůraznili:

  1. Jednostranná prezentace záměru: Občané upozornili na nepřijatelnost prezentace pouze jedné varianty záměru.
  2. Nejasnosti v projektech: Konkrétně ve vztahu mezi stavbou D0 518 a fiktivním projektem D7.
  3. Metodologie zpracování: Kritika použití „salámové metody“ při zpracování EIA.
  4. Transparentnost informací: Potřeba větší transparentnosti a mnohostrannosti informací.
  5. Zavádění fiktivních projektů: Používání fiktivních projektů k umělému zkreslení skutečných nákladů.
  6. Metodika hodnocení: Některé části dokumentace EIA byly považovány za neúplné nebo nekonzistentní.
  7. Přístup k alternativám: Nedostatek skutečných alternativ v multikriteriální analýze.
  8. Dopravní indukce: Obavy z nárůstu automobilové dopravy a dopadů na ekologičtější formy dopravy.
  9. Bezpečnostní aspekty: Zmínky o potenciálním zhoršení bezpečnosti na některých silnicích.
  10. Zacházení s environmentálními normami: Konkrétně v chráněných oblastech jako je Natura 2000.

Toto však není jen příběh o kritice. Je to také příběh o skvělé spolupráci mezi občany a vedením městské části. Spuštění aplikace na webových stránkách, která umožnila každému občanovi vyjádřit se a podat své vlastní připomínky, byla revolučním krokem k větší transparentnosti a zapojení veřejnosti. Občané mohli reagovat jak prostřednictvím doporučeného dopisu, tak přímo prostřednictvím zprávy z datové schránky na Ministerstvo životního prostředí.

Jen málokterá pražská čtvrť může říci, že má tak angažované občany a tak angažované vedení obce. Dolní Chabry ukazují, že jim záleží na tom, jak bude vypadat jejich lokalita za 10, 20 nebo dokonce 30 let.

V závěru mi dovolte vyjádřit obrovské poděkování všem občanům Dolních Chaber a vedení radnice. Mít jen 30 dnů na přípravu, analýzu a shromáždění všech podkladů je velmi náročné. Díky jejich odhodlání a spolupráci se opět ukázalo, jak komunita může efektivně reagovat na výzvy a pracovat na ochraně životního prostředí a vlivu na bezprostřední okolí svých domovů. Děkujeme!

Celé znění vyjádření, které podala městská část, najdete na stránkách úřadu zde – https://www.dchabry.cz/aktualita/6269-vyjadreni-mc-k-zameru-d0-518-519-ruzyne-brezineves-bylo-odeslano.

Napsat komentář