Pokuta až 30.000 Kč, když půjdete se sousedy v Chabrech na pivo. Opravdu?

Dne 22. listopadu 2017 obdržel předseda spolku ZA LEPŠÍ CHABRY, z.s. pan Stanislav Vyšín dopis starosty městské části, ve kterém ho jako předsedu spolku pan Malina upozorňuje, že spolek jako svolavatel veřejných shromáždění, myšleno nejspíš setkávání nad pivem v restauraci U Trumpety, je povinen s požadovaným předstihem pěti dnů tato svá setkávání oznámit úřadu (celé znění dopisu najdete na konci textu).

Ano přiznáváme, jsme vinni. Jsme zaměstnaní a činorodí lidé, angažujeme se ve svých zaměstnáních, firmách a rodinách a v neposlední řadě se po večerech bavíme o Chabrech a o tom, co a jak by se tu dalo zlepšit. Pravidelně jedenkrát za měsíc (obvykle první čtvrtek v měsíci) se rádi potkáváme v chaberské restauraci U Trumpety, abychom se společně pobavili se svými sousedy a přáteli. V této restauraci mají navíc vynikající plzeňské pivo z tanku, takže hned o důvod víc.

Starosta Malina se odkazuje na Zákon o právu shromažďovacím. Skutečná shromažďovací svoboda u nás nastala až v období po listopadu 1989, kdy byl přijat zákon č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím (jeho příprava byla započata již v prosinci 1989), který kompletně nahradil předchozí právní předpisy se specifickým socialistickým pojetím práva shromažďovat se. Je na zamyšlenou, že právě na základě tohoto zákona požaduje po předsedovi spolku mimo jiné následující povinnosti:

a) poskytnout úřadu na jeho žádost součinnost nezbytnou k zajištění řádného průběhu shromáždění, zejména plnit pokyny úřadu a Policie České republiky a splnit povinnosti stanovené zvláštními právními předpisy;

b) zajistit potřebný počet způsobilých pořadatelů starších 18 let;

c) být přítomen na jím oznámeném shromáždění a řídit průběh shromáždění tak, aby se podstatně neodchylovalo od účelu shromáždění uvedeného v oznámení;

d) dávat závazné pokyny pořadatelům;

e) dbát o pokojný průběh shromáždění a činit opatření, aby nebyl narušován;

f) shromáždění ukončit.

V posledním odstavci starosta Malina naprosto nepochopitelně na obhajobu svých postojů uvádí, že aktivity spolku jsou politická soutěž. Z toho je zřejmé, že starosta vůbec netuší, jaká je činnost spolku, nesetkal se s žádným členem spolku, se kterým by se o jeho aktivitách bavil, a vlastní úvahou pravděpodobně došel k názoru, že pro něho není žádoucí, aby se občané Dolních Chaber scházeli a bavili spolu.

Nezbývá než zopakovat, že aktivity spolku jsou čistě apolitické a týkají se (citace ze stanov spolku) především následujících tří okruhů:

– monitoring a součinnost se stavebními aktivitami v okolí
– ochrana přírody, krajiny, kulturního dědictví obce a jejich hodnot
– podpora trvale udržitelného rozvoje obce a přilehlé oblasti jako moderní městské části.

Závěrem mi nezbývá než dodat, že doufám, že se pan Malina jednou také třeba přidá k místním občanům a zjistí, že jsou to fajn lidé, z nichž někteří zde sice nebydlí přes 60 let jako on, ale i přes to jsou to normální, milí a tvůrčí lidé, kteří jsou zde šťastní a zaslouží si trochu toho respektu a úcty namísto výhrůžek a perzekuce ze strany vedení radnice.

Na zdraví první čtvrtek v měsíci všem, se kterými se uvidíme U Trumpety! Ale pozor, pokud se budete chtít náhodou bavit o politice, mělo by se to předem hlásit! 😉

 

5 reakcí na “Pokuta až 30.000 Kč, když půjdete se sousedy v Chabrech na pivo. Opravdu?”

  1. Velmi mě pobavilo v jaké nezměněné šíři, se dá podle ctěného pana starosty, aplikovat zákon o právu shromažďovacím. Jeho představa, že je možno, neúměrně život v obci zregulovat už tak úsměvná není a věřím, že se mu ji nikdy nepodaří realizovat. Zajímalo zda přistupuje stejně zásadově i k činnosti ostatních spolků v obci.
    Pro jistotu Vám pane starosto oznamuji, že pivo si dám rád a na rozhodnutí do 3 pracovních dnů, zda mi bude povoleno či nikoliv, čekat nebudu. Váš bývalý volič.

  2. Dobrý den,
    reaguji na dopis zveřejněný 5. 12. 2017.
    Mám pocit, že na našem úřadu někdo nejspíš, neví, jak daný zákon se má používat! To něco ukazuje, jaká jsou na našem úřadu znalosti zákona, když neumí si daný zákon vyložit, protože se nejvíc týká shromáždění nejméně cca 1 000 přítomných a více.

    Martin

  3. Vážený pane Martine, kdyby šel zákon uplatňovat tak, že se něčeho týká „nejvíc“ a něčeho méně, to bychom to v právním státě daleko nedotáhli, viďte. Pokud je svolávána nějaká veřejná akce, a nazvěme si ji klidně setkání, proč by na ni těch tisíc přítomných nemohlo dorazit. Ono se totiž evidentně nesetkává jen pár kamarádů nebo členů nějakého spolku, ale veřejně zvou na akci každého, komu se zachce, a tudíž z toho činí ono shromáždění. Je přeci úplně jedno, jestli se sejdou u piva nebo koly, jestli si chtějí povídat nebo vyřvávat hesla, podstata leží jinde. A byť se dá dopis zdejšího starosty překroutit ledasjak, vidím v něm především povinnost upozornit svolávající na nějakou jeho povinnost, která mu je ze zákona dána. Mohu se také mýlit, do práv jsem se neučil. V každém případě zde registruji zdaleka ne poprvé uměle vyvolanou hysterii, jejíž účel mi však stále uniká. Mějte se krásně, Martine.

  4. Pane Jaroslave a sám na pivo jít můžu? A když napíšu na nástěnku, že může přijít každý, mám čekat až 10 milionů občanů, a tím pádem to před tím hlásit? Nikoliv, je to naprostý nesmysl. Ikdyby se na takové schůzce řešilo jak panu Malinu poslat další volební období do pryč, tak je to zcela legitimní a pan Malina může tak akorát doufat, že tam dorazí méně lidí než k referendu, kterému se snažil zabránit a které si posléze přivlastnil. Pokud na to pan Malina nebo nějaký jiný uvědomělý občan má jiný názor a pokud se například domnívá, že se setkáním u piva páchá trestný čin, je dokonce jeho povinností informovat policii, a tímto je k tomu vyzývám. Pak už jen rozhodne soud o tom, kdo si demokracii vykládá správně a kdo špatně.

Napsat komentář