Politika je dlouhodobé poslání a o komunální to platí dvojnásob
Nedávno jsem měl tu možnost strávit den v lese s jedním z nejmladších potomků Jerome Colloredo-Mannsfelda, jednoho z největších majitelů lesů v České republice. Bavili jsme se nejen o výchově lesa, ale také o obyčejném životě o odkazu budoucím generacím. Zaujala mě myšlenka, kterou mají všechny podobné rody společnou. Věří, že majetek, který spravují, není jejich, ale byl jim propůjčen rodiči s tím, že jej jednou budou muset vrátit svým dětem. A z toho vychází jejich chování. Vědí, že z výsledků práce, které se oni dnes věnují, budou profitovat až budoucí generace.
Proč to píšu? Vidím tam velkou paralelu s politikou a veřejnou službou obecně. Člověk vstupující do politiky má jednu jistotu, většinu výsledků své práce už také nezažije ve funkci. Ne snad proto, že by se toho nedožil, ale volební období bývá obvykle tak krátké, že zahájenou práci až na výjimky bude dokončovat již někdo jiný. A záleží jen na nás – komunálních politicích, zda to dostatečně pochopíme a je naším cílem výsledek dobré práce bez ohledu na to, kdo bude klepat na základní kámen, kdo bude starosta v době, kdy se bude otevírat nová silnice, škola nebo hřiště. Většina těchto projektů se připravuje a realizuje po několik volebních období.
Dnes, ve velmi komplikovaném roce 2020, máme velkou šanci připravit základy dalším projektům a již zahájené projekty posunout kupředu. I přes velké komplikace, které přináší především v komunikaci covid a nemožnost se osobně potkávat, se na chaberské radnici posouvají velké projekty. Jejich výsledky možná neuvidíme hned, ale za pár let za ně budeme jistě rádi.
- Okruh, okruh a zase okruh. Dolní Chabry se díky nové paní starostce staly opravdu slavné. Postavili jsme se do čela dalších jednání o podobě nejen severní části plánovaného okruhu. Teď, když se kompletně vyměnilo vedení Středočeského kraje po krajských volbách, je zřejmé, že další jednání nebudou snadná, ale nesmíme se jim vyhýbat.
- Škola roste jako z vody. Na staveništi je každým dnem vidět, jak se stavba posouvá kupředu a věříme, že budou dodrženy plánované termíny. Finální podoba školy bude proti původním návrhům architektonicky zajímavější a pro současné i budoucí žáky jistě inspirativnější.
- Intenzivně pokračují jednání o výstavbě domova seniorů na Ústecké ulici, jejíž součástí má být i vybudování nového napojení nových objektů přímo z Ústecké a zklidnění a zpřehlednění křižovatky Kobyliská/Ústecká.
- V oblasti bezmotorové dopravy se intenzivně řeší další propojení cyklostezek směrem do středočeského kraje na Zdiby a Brnky. Spolupráce s okolními obcemi je po mnoha letech přešlapování příkladná a není výjimkou, že se zástupci obou obcí setkávají při společných procházkách na pomezí a budoucnost řeší přímo “v terénu”.
- Dlouhodobý rozvoj obce se začíná zaměřovat i do míst, která jsou spíše ostudou, například ubytovna přímo vedle školy, několik starých statků, jejichž technický stav rozhodně neodpovídá 21. století nebo objekty u silnice na Ďáblice, které mají k ideálu také hodně daleko.
- A další významem velmi důležitý infrastrukturní projekt, který si na první pohled ani neuvědomíme, je budoucí zkapacitnění čistírny odpadních vod. Čistička je krom absence jasné urbanistické koncepce extrémně limitující faktor dalšího rozvoje Dolních Chaber.
To všechno jsou projekty, které z velké části určitě nebudou dokončené v tomto volebním období, ale je skvělé, s jakou vervou a energií se jim aktuální vedení radnice věnuje.