Věděli jste, že…?

Malá ochutnávka z další ze zastávek naučné stezky po Chabrech, jejíž instalace se ve spolupráci s obcí plánuje v průběhu letošního roku.

V rubrice věděli jste, že … ? se vám budeme snažit pokud možno pravidelně přinášet příběhy z historie Chaber. Tentokrát je zdrojem text od Jany Snížkové a Martiny Mrňavé ze spolku Občanské sdružení na ochranu památek, z.s.

Od chaberských pastvin k zelenému stromu

Pohled očima Karla Dvořáka, chaberského rodáka a kronikáře

 Asi do roku 1880 neměly Chabry žádných lesních stromů. Bývalo zde hodně pastvin, které byly určeny ke spásání vepřového bravu. Zjednán byl obecní pastýř, který pásával od jara do konce léta na obecních pastvinách vepřový dobytek a zpravidla býval i ponocným. V Dolních Chabrech stával i obecní domek čp. 16, pastouška zvaný (zaznamenán při 1. číslování v roce 1780). Stál uprostřed dnešního Bíleneckého náměstí na východ od kostela. Jeho špatný stav však nevydržel velkou bouři s vichřicí, která jej okolo roku 1870 navždy rozmetala. V těchto dobách se pastva zrušila a začalo se přemýšlet nad osazováním jejich částí lesním stromovým. Prvně byla osázena severní stráň na Zámečku hlavně smrky a západní kamenitá se osadila břízami. Později se osazovala plocha u luk, blíže Draháně v úžlabině s dobrým spodkem. Na obou místech stromy dobře rostly. Sadba jehličnatých stromů na jižní stráni od Červených vrchů k Draháni se nedařila a tak svahy byly později osázeny višněmi a třešněmi.

Červené vrchy (za hřbitovem) okolo roku 1900 obec osázela akáty, avšak koncem první světové války byla nouze o palivo a tak je nechala vymýtit. Za krátký čas na to zde byly vysázeny užitečnější višně a třešně. Ovocné stromoví v dřívějších dobách bylo zde dosti pěstováno a dobře se mu dařilo. Velkou pohromu doznalo v roce 1929, kdy velké mrazy zničily přes polovinu ovocných stromů. Až ve 40. letech 20. století se začalo s obnovou jejich výsadby. V letech 1940-43 založil Václav Prušák z čp. 15 tři větší ovocné zahrady v celkové výměře 4 ha a 1 ha polních stromů.

Teprve v letech 1942-43 vzalo ministerstvo zemědělství zalesňování do svých rukou a dodalo odrostlejší sazenice lesní – jehličnaté i listnaté a vyslalo k tomu jednoho zřízence. Za pomoci zdejších dělnic byly sázeny stromy především na Zámečku. Postupně pak dále na západ až k Vltavě. Stromy se dobře ujaly a byla oprávněná naděje, že po čase veškeré stráně budou jediný zelený strom.

A tak díky prozíravosti našich předků, kteří vysázeli lesy a sady v blízkosti svých domovů se my lidé 21. století můžeme těšit hojné a příjemné zeleni v okolí Dolních Chaber. Radujme se z ní, pečujme o ní a chraňme jí, pro nás a naše děti, ať jsou Chabry nadále krásným místem pro život.

 

 

Napsat komentář